لیست چاپخانه های ارومیه

در این مقاله میخواهیم  چاپخانه های ارومیه  را  از گذشته تا کنون  به طور مختصر مورد بررسی قرار داده و  در اختیار شما عزیزان  قرار دهیم

آذربایجان غربی جزء هفت استان برتر کشور در صنعت چاپ بشمار می رود و شهر ارومیه در عرصه فعالیت های مطبوعاتی در تاریخ مطبوعات کشور چهارمین شهر ایران است که بعد از شهرهایی چون اصفهان ،تهران و تبریز  صاحب  اولین چاپخانه صنعتی شده است.

با استناد به مدارک موجود تاریخی  در زمینه مطبوعات کشور مشخص میشود که تقریبا 157 سال پیش نخستین نشریه شهرستانی ایران در شهرستان ارومیه انتشار گردیده است که تاریخ انتشار اولین نشریه در آذربایجان غربی و اولین نشریه بعد از تهران مربوط به سال 1265 هجری قمری میباشد که در آن سال نشریه ای به زبان آشوری با نام زاهاریرا دی باهارا به معنای  اشعه روشنایی در ارومیه انتشار یافت.

در آن زمان صنعت چاپ به گونه ای بود که چاپخانه داران با روش های ساده و اولیه و به صورت دستی چاپ میزدند ولی بعد ها با گسترش علم و پیشرفت صنایع  روز به روز دستگاه های جدید و پیشرفته تر وارد عرصه چاپ شدند ولی از آنجا که آذربایجان غربی بخصوص شهر ارومیه در همسایگی چندین کشور مانند شوروی سابق ، عراق و ترکیه قرار داشته است ورود دستگاه های جدید و مدرن صنعتی به شهر ارومیه  آسانتر و در دسترس بوده است همین امر  باعث پیشرفت روز افزون  این صنعت در شهر ارومیه گردید.

از همان دوران تا کنون افراد زیادی در شهر ارومیه در زمینه چاپ فعالیت داشته اند که میتوان از بین آنها به تعدادی اشاره کرد که از چاپخانه های قدیمی و معروف ارومیه میباشند و سابقه درخشانی در این زمینه دارند.

 

در لحظه نوشتن این مقاله  یعنی اردیبهشت نود و هشت ،  آذربایجان غربی حدود 340 چاپخانه در حال فعالیت دارد و بیش از 100 مورد دیگر هم ضمن فعالیت کاری در مراحل اداری گرفتن مجوز هستند که نوع فعالیت این چاپخانه داران به شرح زیر میباشد:

85 واحد چاپخانه افست

180 باب چاپخانه دیجیتال

41 باب چاپ سیلک و تامپو

14 واحد لیتوگرافی

14 واحد چاپخانه فلکسو و هلیوگراور

11 باب کاگاه صحافی و سلفون کشی

و حدود 400 کانون تبلیغاتی در استان در حال فعالیت هستند  و حدود 7500 نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم در صنایع چاپ مشغول میباشند.

چاپخانه در ارومیه

عمده چاپخانه های ارومیه در خیابان امام ،پاساژ انصار مشغول فعالیت هستند ، پاساژ انصار ارومیه یکی از بناهای تاریخی و قدیمی شهر ارومیه میباشد که 95 درصد از فعالان آن در زمینه چاپ فعالیت دارند . البته در مناطق دیگری از شهر ارومیه نیز چاپخانه های بزرگی وجود دارد ولی در این پاساژ قدیمی که از دیرباز صنعت چاپ در آن متولد شده و رشد کرده  افرادی هستند که در صنعت چاپ  زبانزد خاص عام بوده و نیروی جوان زیادی نیز علاوه بر افراد قدیمی در این پاساژ مشغول کارند.

تعداد کثیری از افراد موجود در لیست چاپخانه های ارومیه را میتوان در این پاساژ یافت و به چشم دید.

چاپخانه های : انصار ، اوجاقیان ، میهن ، روضه ، چاپینو ، نصیرزاده ، خودکار، حافظ و … از چاپخانه های بنام و معروف پاساژانصار و شهر ارومیه میباشند که هر کدام در زمینه های متنوع مشغول به کار هستند.چاپ انصار ارومیه یکی از معروف ترین و نام آورترین چاپخانه ها در سطح استان و شهر ارومیه میباشد که با چندین سال سابقه درخشان در این صنف و با بکارگیری نیروی جوان در زمینه چاپ و طراحی از جمله چاپ صنعتی ،که شامل چاپ  افست ،چاپ سیلک ،چاپ تامپو ، چاپ طلاکوب ، چاپ دیجیتال  وچاپ لیزر می باشد فعالیت دارد

سایر مطالب
چاپ کاتالوگ در ارومیه
چاپ پوستر در ارومیه
چاپ بروشور در ارومیه

1 دیدگاه برای “لیست چاپخانه های ارومیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *